B43305A2338M000
Manufacturer Part Number:
B43305A2338M000
Part of Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SNAP
Stock Condition:
1,081
Capacitance :
3300 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
2.244" (57.00mm)
Impedance :
55 mOhms
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Product Status :
Not For New Designs
Ripple Current @ Low Frequency :
4.87 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
200 V