B43254G2397M000
Manufacturer Part Number:
B43254G2397M000
Part of Description:
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Stock Condition:
201
Capacitance :
390 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.03 A @ 20 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.31 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.181" Dia (30.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
250 V