B43521C9477M000
Manufacturer Part Number:
B43521C9477M000
Part of Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V RADIAL
Stock Condition:
593
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
190mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
1.732" (44.00mm)
Impedance :
220 mOhms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - 5 Lead
Product Status :
Not For New Designs
Ripple Current @ Low Frequency :
2.8 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
1.575" Dia (40.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V