B43630A9128M000
Manufacturer Part Number:
B43630A9128M000
Manufacturer/Brand:
EPCOS (TDK)
Part of Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP
Stock Condition:
181
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
2.244" (57.00mm)
Impedance :
170 mOhms
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
4.44 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V