B43310A5478M000
Manufacturer Part Number:
B43310A5478M000
Part of Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Stock Condition:
249
Capacitance :
4700 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
41mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
5.118" (130.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
1.248" (31.70mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Product Status :
Not For New Designs
Ripple Current @ Low Frequency :
11.2 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
3.028" Dia (76.90mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V