B41580A8100M000
Manufacturer Part Number:
B41580A8100M000
Manufacturer/Brand:
EPCOS (TDK)
Part of Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW
Stock Condition:
51
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
5.677" (144.20mm)
Impedance :
6.6 mOhms
Lead Spacing :
1.248" (31.70mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
23 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
3.028" Dia (76.90mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V