C310T-3.15-R-TR1
Manufacturer Part Number:
C310T-3.15-R-TR1
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
FUSE 3.15A 250VAC C310T AXIAL
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CQC, cURus, KTL, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
3.15 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
36.4
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.157" Dia x 0.453" L (4.00mm x 11.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V