023001.5DRT3SW
Manufacturer Part Number:
023001.5DRT3SW
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
FUSE GLASS 1.5A 250VAC AXIAL
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, METI, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.5 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
15
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V