226TTA450M
Manufacturer Part Number:
226TTA450M
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP ALUM 22UF 20% 450V AXIAL
Stock Condition:
2,814
Manufacturer :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18.839Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
244.8 mA @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
160 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia x 1.220" L (16.00mm x 31.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V