107TTA100M
Manufacturer Part Number:
107TTA100M
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V AXIAL
Stock Condition:
8,536
Manufacturer :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.658Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
474.3 mA @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
310 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia x 1.063" L (10.00mm x 27.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
100 V