TR1/6125TD750MA
Manufacturer Part Number:
TR1/6125TD750MA
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
FUSE BRD MNT 750MA 125VAC 60VDC
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
750 mA
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
1.07
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
2-SMD, Square End Block
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.240" L x 0.107" W x 0.107" H (6.10mm x 2.72mm x 2.72mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
60 V