63YXF47MEFC8X11.5
Manufacturer Part Number:
63YXF47MEFC8X11.5
Manufacturer/Brand:
Rubycon
Part of Description:
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Impedance :
630 mOhms
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
210 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
147 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V