50THV47M8X10.5
Manufacturer Part Number:
50THV47M8X10.5
Manufacturer/Brand:
Rubycon
Part of Description:
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Stock Condition:
58,692
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
360mOhm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
250 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
125 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V