450VXH100MEFCSN22X25
Manufacturer Part Number:
450VXH100MEFCSN22X25
Part of Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Stock Condition:
27,968
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency :
1.19 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
850 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.866" Dia (22.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V