450PX1MEFC6.3X11
Manufacturer Part Number:
450PX1MEFC6.3X11
Part of Description:
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
22.5 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
15 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V