16PX10000MEFC16X31.5
Manufacturer Part Number:
16PX10000MEFC16X31.5
Manufacturer/Brand:
Rubycon
Part of Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Stock Condition:
38,922
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.299" (33.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.2425 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.95 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V