35ZL1000MEFC12.5X25
Manufacturer Part Number:
35ZL1000MEFC12.5X25
Manufacturer/Brand:
Rubycon
Part of Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Stock Condition:
18,047
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Impedance :
18 mOhms
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.77 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.662 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V