0998250.UX-1M6
Manufacturer Part Number:
0998250.UX-1M6
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
FUSE - MEGA 70V (SF51) 1-M6 HOLE
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
2.5kA
Color :
Pink
Current Rating (Amps) :
250 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
220000
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Auto Link
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
1.150" L x 0.750" W x 0.390" H (29.20mm x 19.05mm x 9.90mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
70 V