BK/GMA-V-100-R
Manufacturer Part Number:
BK/GMA-V-100-R
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, PSE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
100 mA
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
0.0001
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Voltage Rating - AC :
250 V