BK/S501-V-160-R
Manufacturer Part Number:
BK/S501-V-160-R
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
BSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA
Color :
Current Rating (Amps) :
160 mA
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
0.008
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Voltage Rating - AC :
250 V