CL10B473KO8VPJC
Manufacturer Part Number:
CL10B473KO8VPJC
Manufacturer/Brand:
Samsung Electro-Mechanics
Part of Description:
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.047 µF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V