CL21A476MQMNRNR
Manufacturer Part Number:
CL21A476MQMNRNR
Manufacturer/Brand:
Samsung Electro-Mechanics
Part of Description:
CAP CER 47UF 6.3V X5R 0805
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
47 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.049" (1.25mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3V