APXA6R3ARA391MHC0G
Manufacturer Part Number:
APXA6R3ARA391MHC0G
Part of Description:
CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V SMD
Capacitance :
390 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp. :
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
4.77 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3 V