A780KS566M1JLAV040
Manufacturer Part Number:
A780KS566M1JLAV040
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP ALUM POLY HYB 56UF 63V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
1.4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
308 mA @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Hybrid
Voltage - Rated :
63 V