APXE6R3ARA821MJ80G
Manufacturer Part Number:
APXE6R3ARA821MJ80G
Part of Description:
CAP ALUM POLY 820UF 20% 6.3V SMD
Capacitance :
820 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.303" (7.70mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
4.3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3 V