A759KK186M1KAAE075
Manufacturer Part Number:
A759KK186M1KAAE075
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP ALUM POLY 18UF 20% 80V T/H
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
18 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.055 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
52.75 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
80 V