APXJ200ARA221MH70G
Manufacturer Part Number:
APXJ200ARA221MH70G
Part of Description:
CAP ALUM POLY 220UF 20% 20V SMD
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.276" (7.00mm)
Lifetime @ Temp. :
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
165 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
20 V