HHXJ250ARA561MJA0G
Manufacturer Part Number:
HHXJ250ARA561MJA0G
Part of Description:
CAP ALUM POLY HYB 560UF 25V SMD
Capacitance :
560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Ripple Current @ High Frequency :
2.8 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
420 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V