35PJV56M6.3X6.1
Manufacturer Part Number:
35PJV56M6.3X6.1
Manufacturer/Brand:
Rubycon
Part of Description:
CAP ALUM POLY HYB 56UF 35V SMD
Stock Condition:
9
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.240" (6.10mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
1.08 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
54 mA @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Hybrid
Voltage - Rated :
35 V