BK1/S501-1.25-R
Manufacturer Part Number:
BK1/S501-1.25-R
Part of Description:
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CCC, cULus, MITI/JET, SEMKO
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA
Color :
Current Rating (Amps) :
1.25 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
0.313
Package / Case :
5mm x 20mm
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V