PVH-10V121MG70E-R2
Manufacturer Part Number:
PVH-10V121MG70E-R2
Manufacturer/Brand:
Elna America
Part of Description:
CAP ALUM POLY 120UF 20% 10V SMD
Stock Condition:
975
Manufacturer :
Elna America
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.276" (7.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.8 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
10 V