APXG200ARA270ME46G
Manufacturer Part Number:
APXG200ARA270ME46G
Manufacturer/Brand:
United Chemi-Con
Part of Description:
CAP ALUM POLY 27UF 20% 20V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
27 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.189" (4.80mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.77 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
20 V