C310FH-1.25-RE-TR2
Manufacturer Part Number:
C310FH-1.25-RE-TR2
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
3X8SCHBCE-COATING1.25A1500PC
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CCC, cURus, KC, TUV
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
150A
Color :
Red
Current Rating (Amps) :
1.25 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
2.7
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.124" Dia x 0.394" L (3.14mm x 10.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V