BK1/GMD-1.6-R
Manufacturer Part Number:
BK1/GMD-1.6-R
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, PSE/JET, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
27
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
5mm x 20mm
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V