25PZH560M10X15
Manufacturer Part Number:
25PZH560M10X15
Manufacturer/Brand:
Rubycon
Part of Description:
CAP ALUM POLY HYB 560UF 25V T/H
Stock Condition:
3,821
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.650" (16.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 135°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 135°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
4.8 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
240 mA @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Hybrid
Voltage - Rated :
25 V