APXN160ARA331MJ80G
Manufacturer Part Number:
APXN160ARA331MJ80G
Part of Description:
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V SMD
Stock Condition:
975
Applications :
Automotive
Capacitance :
330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
3.4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
170 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V