APXA100ARA561MJC0G
Manufacturer Part Number:
APXA100ARA561MJC0G
Manufacturer/Brand:
United Chemi-Con
Part of Description:
CAP ALUM POLY 560UF 20% 10V SMD
Stock Condition:
604
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.480" (12.20mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
15000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
5.3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
10 V