EEH-ZT1J820V
Manufacturer Part Number:
EEH-ZT1J820V
Manufacturer/Brand:
Panasonic
Part of Description:
CAP ALUM POLY HYB 82UF 63V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
82 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.425" (10.80mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
2.8 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
420 mA @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Hybrid
Voltage - Rated :
63 V