APXN160ARA101MF61G
Manufacturer Part Number:
APXN160ARA101MF61G
Part of Description:
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD
Stock Condition:
3,439
Applications :
Automotive
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.240" (6.10mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
2.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
125 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V