BK1/S506-1.6-R
Manufacturer Part Number:
BK1/S506-1.6-R
Part of Description:
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
BSI, CCC, CSA, CURUS, IMQ, PSE/JET, SEMKO, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
21.7
Package / Case :
5mm x 20mm
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V