TR2-S505H-V-1.25-R
Manufacturer Part Number:
TR2-S505H-V-1.25-R
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
FUSE CERM 600VAC/400VDC 5X20
Stock Condition:
1,415
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cULus, PSE/JET
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA
Color :
Current Rating (Amps) :
1.25 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
2.22
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Voltage Rating - AC :
600 V
Voltage Rating - DC :
400 V