SF-2410HI050T-2
Manufacturer Part Number:
SF-2410HI050T-2
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
FUSE BRD 500MA 125VAC/125VDC SMD
Stock Condition:
256
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cUL, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.495
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2-SMD, Square End Block
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.240" L x 0.102" W x 0.102" H (6.10mm x 2.59mm x 2.59mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V