TR-1350HV7-5-R
Manufacturer Part Number:
TR-1350HV7-5-R
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
FUSE BRD 7.5A 350VAC 400VDC 2SMD
Stock Condition:
1,000
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A AC, 200A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
7.5 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
25
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
2-SMD, Square End Block
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.520" L x 0.199" W x 0.199" H (13.20mm x 5.05mm x 5.05mm)
Voltage Rating - AC :
350 V
Voltage Rating - DC :
400 V