C04UL2R7C-6SN-X0T
Manufacturer Part Number:
C04UL2R7C-6SN-X0T
Manufacturer/Brand:
Knowles Precision
Part of Description:
CAP CER 0402
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
2.7 pF
Failure Rate :
Features :
Ultra Low ESR, Gold Flash Termination
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated :
200V