CTN0.25NT200
- Manufacturer Part Number:
- CTN0.25NT200
- Manufacturer/Brand:
- Techflex
- Part of Description:
- SLEEVING 1/4" X 200' NATURAL
- Manufacturer :
- Techflex
- Product Category :
- Spiral Wrap, Expandable Sleeving
- Abrasion Protection :
- Abrasion and Cut Resistant
- Color :
- Natural
- Diameter - Inside, Expanded :
- 0.250" (6.35mm)
- Diameter - Inside, Non-Expanded :
- Diameter - Outside, Non-Expanded :
- 0.250" (6.35mm)
- Environment Protection :
- Features :
- Clean Cut
- Heat Protection :
- Length :
- 200' (60.96m)
- Liquid Protection :
- Material :
- Cotton
- Material Flammability Rating :
- Operating Temperature :
- Product Status :
- Active
- Type :
- Sleeve
- Type Attributes :
- Expandable
- Wall Thickness :
- 0.028" (0.71mm)