FGN1.50BK100
- Manufacturer Part Number:
- FGN1.50BK100
- Manufacturer/Brand:
- Techflex
- Part of Description:
- EXPAND SLEEVE 1.5" X 100' BLACK
- Stock Condition:
- 12
- Manufacturer :
- Techflex
- Product Category :
- Spiral Wrap, Expandable Sleeving
- Abrasion Protection :
- Abrasion and Cut Resistant
- Color :
- Black
- Diameter - Inside, Expanded :
- 2.625" (66.68mm)
- Diameter - Inside, Non-Expanded :
- 1.500" (38.10mm)
- Diameter - Outside, Non-Expanded :
- Environment Protection :
- Features :
- Chemical Resistant, Clean Cut, Vibration Resistant
- Heat Protection :
- Heat Resistant
- Length :
- 100' (30.48m)
- Liquid Protection :
- Gasoline Resistant
- Material :
- Fiberglass, Resin Coated, Halogen Free
- Material Flammability Rating :
- UL VW-1
- Operating Temperature :
- -70°C ~ 650°C
- Product Status :
- Active
- Type :
- Sleeve
- Type Attributes :
- Expandable
- Wall Thickness :
- 0.061" (1.55mm)