CNN0.25BK1000
- Manufacturer Part Number:
- CNN0.25BK1000
- Manufacturer/Brand:
- Techflex
- Part of Description:
- EXPAND SLEEVE 1/4" X 1000' BLK
- Stock Condition:
- 4
- Manufacturer :
- Techflex
- Product Category :
- Spiral Wrap, Expandable Sleeving
- Abrasion Protection :
- Abrasion and Cut Resistant
- Color :
- Black
- Diameter - Inside, Expanded :
- 0.438" (11.13mm)
- Diameter - Inside, Non-Expanded :
- 0.250" (6.35mm)
- Diameter - Outside, Non-Expanded :
- Environment Protection :
- Features :
- Chemical Resistant, Clean Cut, EMI Resistant, Shielded
- Heat Protection :
- Length :
- 1000' (304.80m)
- Liquid Protection :
- Gasoline Resistant
- Material :
- Nylon, Carbonized, Halogen Free
- Material Flammability Rating :
- Operating Temperature :
- -45°C ~ 150°C
- Product Status :
- Active
- Type :
- Sleeve
- Type Attributes :
- Expandable
- Wall Thickness :
- 0.028" (0.71mm)