CNN0.25BK200
Manufacturer Part Number:
CNN0.25BK200
Manufacturer/Brand:
Techflex
Part of Description:
EXPAND SLEEVING 1/4" X 200' BLK
Stock Condition:
5
Manufacturer :
Techflex
Product Category :
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Abrasion Protection :
Abrasion and Cut Resistant
Color :
Black
Diameter - Inside, Expanded :
0.438" (11.13mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded :
0.250" (6.35mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded :
Environment Protection :
Features :
Chemical Resistant, Clean Cut, EMI Resistant, Shielded
Heat Protection :
Length :
200' (60.96m)
Liquid Protection :
Gasoline Resistant
Material :
Nylon, Carbonized, Halogen Free
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-45°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Type :
Sleeve
Type Attributes :
Expandable
Wall Thickness :
0.028" (0.71mm)