TWN0.75SV200
- Manufacturer Part Number:
- TWN0.75SV200
- Manufacturer/Brand:
- Techflex
- Part of Description:
- SELF WRAP 3/4" X 200' SILVER
- Stock Condition:
- 3
- Manufacturer :
- Techflex
- Product Category :
- Spiral Wrap, Expandable Sleeving
- Abrasion Protection :
- Abrasion Resistant
- Color :
- Silver
- Diameter - Inside, Expanded :
- Diameter - Inside, Non-Expanded :
- 0.750" (19.05mm)
- Diameter - Outside, Non-Expanded :
- Environment Protection :
- Features :
- Adhesive Closure Strip, Chemical Resistant, Clean Cut
- Heat Protection :
- Heat Resistant
- Length :
- 200' (60.96m)
- Liquid Protection :
- Gasoline Resistant
- Material :
- Fiberglass, Aluminized, Halogen Free
- Material Flammability Rating :
- Non Combustible
- Operating Temperature :
- -60°C ~ 255°C
- Product Status :
- Active
- Type :
- Self Wrap
- Type Attributes :
- Split Flexible Tube
- Wall Thickness :
- 0.025" (0.64mm)
- Width :
- 2.500" (63.50mm)