TV105-2TL20
Manufacturer Part Number:
TV105-2TL20
Manufacturer/Brand:
Panduit Corporation
Part of Description:
TUBING 0.258" ID PVC 250' BLACK
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Abrasion Protection :
Color :
Black
Diameter - Inside :
0.258" (6.55mm)
Diameter - Outside :
0.318" (8.08mm)
Environment Protection :
Features :
Heat Protection :
Flame Retardant, Heat Resistant
Length :
250' (76.20m)
Liquid Protection :
Moisture Resistant, Oil Resistant
Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Material Flammability Rating :
UL 224 VW-1
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Type :
Solid Tubing
Type Attributes :
Smooth
Wall Thickness :
0.020" (0.51mm)